12.2.2019

Jant Tamiri Güvenli Mi?

Jant düzeltme işlemi doğru kişiler tarafından doğru olarak gerçekleştirildiğinde etkili olacaktır. Jant düzeltme için amatör olan makineler de bulunmaktadır ve bu sayede sürücüler kendi jantlarını düzeltebilmektedirler; ancak bu işlem basit gibi görünsede dikkatlice yapılması gereken bir işlem olduğundan, bu yöntem uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Acaç için önemli olan jantlara gerekli müdahalelerin en iyi şekilde yapılması güvenlik ve sağlık için şarttır.
Hasar görmüş jantların yenileri ile değişmesi elbette ki sorunların ortadan kalkmasını sağlayacaktır; ancak bu işlem maliyetli bir işlemdir ve her sürücünün bir anda jantlarını değiştirmeye yetecek maddi gücü olmayabilmektedir. Ayrıca bazı durumlarda değişim ihtiyacı olmasa bile (çok ufak bir müdahale ile düzelebilecek durumlarda), servis çalışanları veya diğer kişiler daha fazla para kazanabilmek için bu konuda uzman olmayan sürücüleri kandırarak jant değişiminin gerekli olduğunu ifade etmektedirler. Bu gibi durumlarda sürücülerin bu konu hakkında biraz araştırma yapmaları yeterli olacaktır. Jantın uzman ve güvenilir kişiler tarafından incelenip en doğru çözümün uygulanması hem maddi, hem de güvenlik açısından doğru bir hareket olacaktır.
Jant değişiminin gerekli olmadığı durumlarda uygulanan ikinci yöntem ise, jant düzeltme olarak geçen jant onarım yöntemidir. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Her jant düzeltilmez veya her jant düzeltildiğinde iyi olmaz. Düzeltilmek yerine yenilemenin daha faydalı olduğu durumlar vardır. Bu gibi durumlarda jantı düzelttirip trafiğe çıkmaya devam ederseniz, çeşitli sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Jant düzeltme işlemlerini kendi içinde çekiçle / presle jant düzeltme veya ısıtma / kaynak ile jant düzeltme olarak ikiye ayırmak mümkündür. İki yöntem de farklı durumlarda kullanılabilir. Presle düzeltme için torna makinelerine benzer çeşitli makineler bulunmaktadır ve jantlar bu makinelere yerleştirilerek gerekli ölçülerde düzeltilmektedirler. Bu düzeltmeler genellikle eğilme gibi durumlarda yapılmaktadırlar ve alaşım jantların düzeltilmesinde kullanılmaktadırlar. Ancak genellikle eğilme, bükülme gibi budumların göbekten değil, kenarlardan olduğu durumlarda tavsiye edilmektedir. Isıtma / kaynak yöntemi ile düzeltmede ise adından da anlaşıldığı üzere janta kaynak yöntemi ile müdahale edilir ve çatlak, kırık gibi durumlar düzeltilebilir. Bu yöntem alaşım jantlarda tavsiye edilmemektedir, hatta sakıncalı bulunmaktadır. Çünkü ısıtma / kaynak yöntemi alaşımlı jantlardaki bağ yapısını bozarak jantın özelliğini yitirmesine neden olmaktadır.

EN SON EKLENENLER

Lastik seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Aracınızın lastik ebatlarını bilmeniz gerekir, kafanıza göre lastik alamazsınız aracınıza. Araç kullanım kataloğunda yazan, araç boyuna uygun lastiği seçmeniz gerekir.

Araç lastik bakımı nasıl yapılır?

Araç lastik bakımında nelere dikkat etmek gerekir.

Çelik jantlar gerçekten çelik alaşımlı mıdır ?

Çelik jantlar gerçekten çelik mi ihtiva eder.

Jant ölçüsü ve jant çeşitleri

Jant ölçüleri ve çeşitleri hakkında merak ettikleriniz.

Jantlarda sorun olduğunu nasıl anlarım ?

Jantlarınızda sorun olup olmadığına karar vermek biraz tecrübe gerektirir. Ancak kabaca inceleyeceğiniz hususlar şunlar.

Jant Tamiri Güvenli Mi?

Jantlarınızı tamir ettirmek istiyorsunuzve bu konuda endişeleriniz var. Sakın endişe etmeyin işi uzmanına bırakın rahat edin.

Jant tamiri nerelerde yapılır ?

Jant tamirinde doğru adresi seçmek hayat kurtarır.

Jant tamiri fiyat aralığı nedir. Ücret tarifesi nasıl uygulanır ?

Jant tamirinde jantın genel durumu mutlaka görülmeli ve değerlendirme buna göre yapılmalıdır.

Jant alırken ve seçerken nelere dikkat etmeliyiz ?

Jant alırken ve seçerken dikkat etmenizgereken hususlar.

Jant tamiri nasıl yapılır ?

Jant tamiri için uzman ellerde doğru malzeme kullanmak birinci önceliktir. Jant tamir uygulamalarımızı sitemizin jant tamiri kısmında görebilirsiniz.
İLETİŞİM
BİZİ TAKİP EDİN

Copyright: Genç Jant

biltekweb.net