JANT BOYAMA
Paylaş:

Bu uygulamamızda magnezyum alaşımlı RS yarış jantlarının hassas kumlanarak temizlenmesi işlemi yapılmıştır.
Bilindiği gibi magnezyum alaşımlı jantlar , alüminyum alaşımlı jantlara göre çok daha hafif dolayısıyla çok daha hassas malzemelerdir. Bu nedenle eğer jant kumlama işlemi sıradan kumlama yöntemleriyle yapıldığında , jantlar tekrar kullanılamayacak derecede hasar görmektedir.

Firmamız tarafından sadece jant kumlama işlemi için tasarlanmış makinalarımızda yapılan bu işlemde jantlar ilk günkü yüzey formuna ulaştırılmış , hatta boya gerekmeksizin kullanıma uygun hale getirilmiştir. Bu kadar hassas yapılan Jant kumlama işlemi jant başına yaklaşık 3 saat sürmektedir.

Zaman içerisinde dış etkenler yüzünden kaplamalarını kaybeden ve dış görünümü nedeniyle kullanılamaz hale gelen krom kaplı jantlar , bu uygulamada tamamen kaplama ve kirlerden arındırılmıştır.
Birinci resimde dış etkenler yüzünden kaplaması dökülen ve kullanılamaz hale gelen krom kaplı jantın kumlama öncesideki hali gösterilmektedir.

İkinci resimde ise birincil kumlama ile krom kaplaması sökülen jant resmedilmekte olup metal ile krom kaplama arasındaki tabaka ortaya çıkarılmıştır.

Üçüncü ve son resimde ise yüzeydeki tüm kaplamalar hassas kumlama yöntemiyle sökülerek jant daha sonradan tekrar kaplanabilecek yüzey formuna getirilmiştir.

Bu uygulamamızda standart olarak BMW araçlarına takılan jantlar hassas kumlama yöntemiyle kumlanmış olup , yüzey tamamen boya ve kirlerden arındırılarak , daha sonradan tekrar boyanabilecek yüzey formuna getirilmiştir.

Birinci resimde darbe ve çizikler nedeniyle kullanılamaz hale gelmiş BMW jantı , düzeltme ve kaynak işlemlerine tabi tutulmuş ve kumlama işlemine hazır hale getirilmiştir.

İkinci resimde ise hassas kumlama işleminden sonraki yüzey gösterilmekte olup , jant artık boya veya kaplamalara hazırdır.

Yaptığımız bu jant kumlama uygulamasında Mitsubishi Evo marka kum zemin yarış otomobili jantı ; yüzeyindeki tüm boya , yağ ve kir kalıntılarından arındırılmıştır.

En zorlu şartlarda kullanılan yarış jantları , ekonomik olması açısından defalarca kaynak , ısıl işlem ve boyama gibi uygulamalara maruz kaldığından kumlama bu jantlarda büyük önem arzetmektedir.

Kaynak işleminden sonra yapılacak birincil kumlama işleminde kaynağın neden olduğu kabuk diğer kalıntılar gibi yüzeyden kaldırılır. Ancak kaynak işlemi metalin iç yapısını bozduğundan ve metali daha sert , kırılgan hale soktuğundan dolayı jant mutlaka ikincil bir gerilim giderme kumlama işlemine tabi tutulmalıdır. Gerilim giderme kumlaması özel küresel sarf malzemeleri ile yapılmalı ve kaynağın dolayısıyla jantın yarışlarda alacağı darbeler nedeniyle çatlamasının önüne geçilmelidir. ayrıca isteğe göre elektro statik boya yapılır .

JANT BOYAMA Konusuyla ilgili hazırladığımız 26 adet göreselse göz atabilisiniz.
İLETİŞİM
BİZİ TAKİP EDİN

Copyright: Genç Jant

biltekweb.net